Jak inwestorzy zarabiają na ETF?

Udostępnij

​ETF-y przeżywają w ostatnich miesiącach olbrzymi wzrost popularności. Warto zatem poświęcić chwilę, aby poznać nieco ich specyfikę i zasady inwestowania. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź jak działają i co warto o nich wiedzieć. ETFy są produktami inwestycyjnymi, które pozwalają przeciętnemu inwestorowi pobić w długim okresie wiele aktywnie zarządzanych funduszy. W dodatku nie trzeba się przy tym specjalnie wysilać. W naszym kraju fundusze ETF nie cieszą się jeszcze zbyt dużą popularnością, ale z pewnością są warte uwagi, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.

Jak stać się posiadaczem ETF?

Aby kupić lub sprzedać fundusze, trzeba to zrobić za pośrednictwem dedykowanej platformy jaką oferuje broker ETF Saxo Bank Polska. Nie ulega jednak wątpliwości, że nadal istnieje pewne zamieszanie dotyczące tego, jak można faktycznie zarabiać na ETF. Tak jak pozostałe rodzaje inwestycji, również fundusze ETF mają swoje plusy i minusy. 

Jak inwestorzy zarabiają pieniądze z ETF?

Zarabianie pieniędzy za pośrednictwem ETF jest w zasadzie identyczne jak generowanie zysków w ramach inwestowania w fundusze inwestycyjne. Funkcjonują praktycznie tak samo. 

Sam ETF to rodzaj funduszu powierniczego. Może inwestować w obligacje, akcje, towary typu platyna, złoto lub srebro, czy nawet słynne indeksy S&P 500 czy Dow Jones Industrial Average. Jeżeli inwestor posiada ETF na akcje skupiające się na papierach z wysoką dywidendą, wówczas może liczyć na zarabianie z połączenia zysków kapitałowych oraz dywidend wypłacanych przez te akcje. Z kolei jeśli trader jest właścicielem funduszu ETF obligacji, wówczas może uzyskać dochód z odsetek. Posiadając natomiast ETF na nieruchomości, zyski generowane są na czynszach, ze sprzedaży nieruchomości i na dochodach z usług przez nie generowanych.

ETF-y na takich samych zasadach jak fundusze inwestycyjne

Tak jak w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, można wyróżnić trzy kluczowe czynniki pozwalające zwielokrotnić zyski z inwestowania z ETF. 

  • nie warto inwestować w ETF, których się nie rozumie
  • trzeba utrzymywać koszty ETF-ów na rozsądnym poziomie 
  • należy skoncentrować się na długoterminowej perspektywie

Na koniec warto pamiętać, że wszystkie ETF powinny działać mniej więcej podobnie jak ich podstawowe pakiety akcji. Co to oznacza w praktyce? Jeśli inwestor posiada fundusz akcji, który jest przedmiotem obrotu giełdowego, może być narażony na bardzo duże wahania wartości rynkowej w określonym roku. Warto o tym pamiętać decydując się na ten typ inwestycji.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz