Ocieplenie domu obniży Twój podatek za 2020 rok!

Udostępnij

​Ustawodawca coraz bardziej wychodzi na przeciw podatnikom - obecnie od dochodu można odliczyć już nie tylko składki ZUS czy darowizny, ale również koszty termomodernizacji budynku jednorodzinnego. Każdy właściciel nieruchomości jednorodzinnej może więc wykonać ocieplenie domu, a jego koszt odliczyć od swojego dochodu.

  1. Dla kogo ulga termomodernizacyjna?
  2. Nie tylko ocieplenie domu
  3. Ulga termomodernizacyjna a limity odliczeń

Takie działanie jest możliwe dzięki uldze termomodernizacyjnej. Ulga ta funkcjonuje już od kilku lat, a co roku korzysta z niej tysiące Polaków, którzy inwestują w modernizację swoich domów.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna jest przeznaczona jedynie dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Może to być zarówno dom wolnostojący, jak i bliźniak lub szeregówka - ważne, aby stanowił on samodzielną całość. Z ulgi nie skorzystają natomiast właściciele mieszkań w budynkach wielomieszkaniowych lub posiadacze lokali usługowych w takich budynkach.

Nie tylko ocieplenie domu

Obecnie ulga termomodernizacyjna kojarzona jest głównie z rozliczeniem wydatków na ocieplenie domu. Jednak to nie jedyna możliwość - dzięki tej uldze można również odliczyć od swojego dochodu wydatki poniesione na wymianę pieca na model spełniający obecne standardy, montaż pompy ciepła, kolektora słonecznego, instalacji fotowoltaicznej, czy wymianę okien lub drzwi, oraz wykonanie różnego rodzaju ekspertyz, zmierzających do ujawnienia tzw. mostków cieplnych. Ulga termomodernizacyjna zakłada również możliwość odliczenia od dochodu kosztów nie tylko samej usługi, ale również zakupu materiałów budowlanych czy maszyn potrzebnych do wykonania poszczególnych prac. Wykaz wszystkich materiałów i usług, jakie można rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, znajduje się w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku.

Ulga termomodernizacyjna a limity odliczeń

Ustawodawca podkreśla, że w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od dochodu wszystkie poniesione wydatki w całości. Jednak każdy inwestor, który z tej ulgi chce skorzystać, musi pamiętać o odgórnym limicie - obecnie wynosi on 53 000 zł i jest niezależny od ilości modernizowanych nieruchomości. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że ograniczeniu podlega czas, w którym należy zakończyć inwestycję (3 lata licząc od końca roku podatkowego, w którym inwestycja się rozpoczęła), a wydatki trzeba rozliczać na bieżąco, czyli koszty poniesione w danym roku należy odliczyć od dochodu za ten sam rok podatkowy, w którym zostały poniesione.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz