O czym nie powinien zapominać profesjonalny trener biznesu?

Udostępnij

Jak zadbać o swój rozwój osobisty?

Wolne chwile warto poświęcić na uzupełnianie wiedzy. Jest to możliwe kilkoma metodami. Można skorzystać z oferty jednej ze szkół kształcących trenerów. Jest opcja, która ma jedną wadę: sporo kosztuje. To wydatek rzędu kilku, czasem nawet kilkunastu tysięcy. Dlatego, jeśli nie stać Cię na taki wydatek, możesz zapisać się na studia podyplomowe. Ale one z kolei pochłaniają sporo czasu; połączenie pracy zawodowej z przygotowaniem się do pracy trenera biznesu może więc być bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe.

Czy jest więc dobry sposób na to, aby rozpocząć karierę trenera biznesu?

Zależy to od kilku czynników. Można się przygotowywać do tej pracy biorąc udział w szkoleniach z zakresu negocjacji, czy kompetencji miękkich oraz w takich, które z pewnością będą przydatne na nowej ścieżce kariery. Wiedzę można przyswajać także w domu; jest wiele stron internetowych, na których zamieszczane są publikacje z tego zakresu. Część z nich można pobierać za darmo, za inne pobierane są opłaty. Nie są one jednak wysokie. Warto śledzić także informacje zamieszczane na prowadzonych przez trenerów z wieloletnim doświadczeniem na ich blogach.

Możliwości wyboru sposobu, w jaki przygotujemy się do nowych wyzwań jest naprawdę mnóstwo. Jaką z nich wybierzemy zależy od tego, jaka jest nasza sytuacja – przede wszystkim ta finansowa. To przede wszystkim od niej zależy, ile czasu będziemy mogli poświęcić na poszerzanie swoich kompetencji.

Co wybrać: freelancing, czy dużą firmę?

Można zauważyć, że od pewnego czasu pojawia się coraz więcej trenerów, którzy pracują jako freelancerzy. Praca na własną rękę może być źródłem dużej satysfakcji, ale jest także dużym wyzwaniem. Kiedy rozpoczynamy pracę trenera musimy jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest wyrobienie sobie dobrej marki.

Kariera trenera biznesu

Mało firm zdecyduje się skorzystać z usług osoby, która w branży jest jeszcze nieznana?

Zachętą do skorzystania z jej usług nie będą nawet niższe ceny. Pamiętajmy również, że decydując się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej będziemy musieli ponieść także pewne koszty. To one mogą sprawić, że młody trener biznesu bardzo szybko zamiast spodziewanego sukcesu poniesie klęskę.

Menadżer-trener biznesu – o czym powinien pamiętać?

Kto pyta, nie błądzi

Pomysły można kreować poprzez ich bezpośrednie komunikowani lub poprzez umiejętne zadawanie pytań. Pracownicy są kreatywni i zadaniem menedżera-trenera jest rozbudzanie ich kreatywności. W ten sposób pracownik będzie się utożsamiał z pomysłem.

Informacja zwrotna – feedback

Nie można zapominać o informacji zwrotne. Działania pracownika muszą spotykać się z uznaniem menedżera. Nie chodzi o puste pochwały, ale o podziękowanie za zakończenie etapu, przyznanie zasług w kwestii wyeliminowania problemu, a także o wskazanie obszarów kłopotliwych.

Umiejętność słuchania

Skuteczna metoda zarządzania wymaga ponadto tak zwanego kontekstowego słuchania. W czasie rozmowy menedżer musi wyłapywać emocje oraz kontekst wypowiedzi pracownika. Z góry powinien wiedzieć, jakie nastawienie ma pracownik i czego dotyczyć będzie jego wypowiedź. Menedżer-trener biznesu staje się w ten sposób przywódcą umiejętnie kierującym swoimi pracownikami w stronę realizacji celów . Nie działa sam, ale zachęca do działania. Jest liderem.

Cechy trenera biznesu

Stawianie wyzwań

Zmiana podejścia w zarządzaniu wiąże się z licznymi problemami i z ryzykiem. Często można nawet utracić autorytet, co nie jest niestety do uniknięcia w sytuacjach, kiedy niektórzy pracownicy mają większe kompetencje techniczne. Co więcej, początkowo rozmowy zwykle są nieudane, ale warto jest je podejmować i tak. Nie należy się tym zniechęcać, ponieważ starsze metody zarządzania przynoszą tylko krótkotrwałe korzyści, a nowe podejście z czasem będzie coraz bardziej efektywne i zapewni zbudowanie prawdziwego, responsywnego zespołu. Co więcej, wielu pracowników poczuje się dowartościowanymi.

Pokonaj własne ograniczenia

Przemiana z menedżera w trenera biznesu jest często trudno z powodów czysto osobistych. Trzeba się przełamać i z zarządcy stać się liderem. Należy spodziewać się oporu przed zmianą systemu zarządzania, także ze strony samego siebie. Początkowo niemal pewna jest też seria porażek, ponieważ pracownicy będą przyzwyczajeni do zupełnie innego podejścia. Zmieni się też źródło autorytetu menedżera z mechanizmu czysto biurokratycznego na społeczny. Ostateczny sukces będzie oznaczał stworzenie grupy autonomicznej i samowystarczalnej, która sama będzie się wspierała w osiąganiu postawionych przed nią celów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz