Nowy Ład zaczął obowiązywać w Polsce wraz z rozpoczęciem roku 2022. Jest to zbiór nowych przepisów, które dotykają również kwestii podatkowych. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od formy rozliczenia jaką wybrał, koniecznie musi szczegółowo zapoznać się z nowym prawem. To aby uniknąć nieprzyjemnych sankcji płynących z braku znajomości przepisów podatkowych, a w konsekwencji nieprawidłowego sposobu rozliczenia.
Przede wszystkim, przedsiębiorcy będący na ryczałcie mogą liczyć na niższą składkę zdrowotną niż w przypadku innych form rozliczenia. Zmiany w przypadku ryczałtowców dotknęły też podatku od przychodów ewidencjonowanych. Stawki opłat dla niektórych profesji zostały obniżone lub wprowadzono nowe. Nowy Ład przewiduje również ryczałt jako formę opodatkowania najmu prywatnego.
Wybór sposobu rozliczania należy odpowiednio przemyśleć i przekalkulować. Nie łatwo jest odpowiedzieć na pytanie czy ryczałt faktycznie się opłaca bez wcześniejszej analizy stanu przedsiębiorstwa, ponoszonych kosztów i obecnej wysokości podatku.
Co warto wiedzieć o programie Nowy Ład?
Nowy Ład niesie za sobą liczne zmiany, o których wiedzieć powinien każdy, prowadzi działalność. Pierwszą istotną zmianą jest wysokość składek zdrowotnych. Nowy Ład definiuje wysokość składki zdrowotnej, która ustalana jest na podstawie dochodu kiedy przedsiębiorca rozlicza się na zasadach skali lub podatku liniowego. W przypadku ryczałtu wysokość składki zdrowotnej naliczana jest od przychodu.
Dla przedsiębiorców, którzy obecnie korzystają ze skali podatkowej podniesione zostały kwota wolna od podatku, na 30 000 złotych oraz drugi próg podatkowy, na 120 000 złotych. Kolejną zmianą jest zupełnie nowy sposób naliczania wynagrodzeń pracowników. Powiązane jest to z ulgą dla klasy średniej i innymi kwestiami, które w teorii mają korzystnie wpłynąć na portfele Polaków. Nowy Ład przyczynił się do całkowitej likwidacji karty podatkowej. Dotyczy to nowych przedsiębiorców, którzy nie będą mogli skorzystać z tego rozwiązania. Przedsiębiorcy, którzy dotychczas rozliczali się za pomocą karty podatkowej, nadal mogą z niej korzystać.
Ryczałt - podstawowe informacje
Ryczałt ewidencjonowany polega na zapłacenia podatku od całości przychodu. W tej formie opodatkowania nie odlicza się żadnych kosztów, tak więc jeśli działalność gospodarcza generuje dużo kosztów, ryczałt nie będzie odpowiednią formą. Ryczałt ewidencjonowany może być wybrany przez osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, osoby, które osiągają przychod z tytułu najmu oraz duchownych. Formę opodatkowania zgłasza się w przypadku nowego przedsiębiorstwa maksymalnie do dnia poprzedzającego rozpoczęcia działalności gospodarczej lub do 20. dnia miesiąca, kiedy zmienia się formę opodatkowania.
Jak oblicza się podstawę opodatkowania będąc ryczałtowcem? Bardzo prosto. Stawka podatku uzależniona jest od rodzaju działalności gospodarczej. Podstawą do obliczenia wysokości podatku jest przychód, którego nie pomniejsza się o koszty prowadzenia działalności. Jedynymi pozycjami, jakie można odliczyć są: składka na ubezpieczenie społeczne, ulgi i odliczenia oraz ulga abolicyjna. Wraz z rozpoczęciem 2022 i Nowym Ładem, wysokość opodatkowania na ryczałcie uległa zmianie. Warto zaznaczyć, że nie ma jednej stawki podatku, która obowiązuje na ryczałcie ewidencjonowanym. W zależności od profilu działalności, przypisana jest do niego stawka. Wydawać mogłoby się, że cały proces obliczania podatku oraz rozliczania jest bardzo skomplikowany, nawet na tak prostej formie rozliczenia jaką jest ryczałt. Z pomocą przychodzi platforma https://www.saldeosmart.pl/, z którą prowadzenie działalności jest znacznie łatwiejsze.
Czy przejście na ryczałt będzie się opłacać?
Pierwszą różnicą, która występuje w przypadku ryczałtu jest wysokość składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na ryczałt zapłacą mniej, niż w przypadku innych form rozliczenia. Jednak to tylko jeden czynnik, który decyduje o całości opłacalności. To, czy ryczałt jest korzystną formą zależy od innych czynników. Pierwszym z nich jest wysokość odprowadzanego podatku, który w pełni uzależniony jest od rodzaju wykonywanej działalności. Następny czynnik, to koszty związane z prowadzeniem przedsiębiorczości. Przedsiębiorca będący na ryczałcie nie może odliczyć kosztów, które każdorazowo ponosi w związku z jego firmą. Jeśli koszty są duże, to ryczałt może okazać się nieco nietrafioną formą rozliczania.
Należy zatem na spokojnie, z chłodną głową oszacować jak w tej chwili działa prowadzone przedsiębiorstwo, jak wysoki podatek płacony był dotąd oraz ile kosztów generowała firma.
Więcej do przeczytania na stronie https://www.saldeosmart.pl/blog/nowy-lad-a-ryczalt-czy-faktycznie-sie-oplaca-cz1/
Komentarze (0)