Franczyza, czyli jak otworzyć swój McDonald’s?

Udostępnij

Franczyza mówiąc prosto to forma prowadzenia działalności na własne konto, ale pod cudzą marką. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą zacząć prowadzić swoją firmę, ale nie maja konkretnego pomysłu na działalność. Jak rozpocząć taki biznes?

Franczyza to umowa współpracy między franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Na mocy umowy franczyzodawca zobowiązuje się do udzielania prawa do korzystania z jego nazwy handlowej a także znaku towarowego. Ponadto franczyzodawca gwarantuje również pomoc techniczną oraz handlową dla takiego przedsiębiorcy. Korzystając z działalności franczyzowej przedsiębiorca może liczyć na pomoc franczyzodawcy. Należy także pamiętać, że franczyza wiąże się z opłatami. Przed otwarciem działalności trzeba będzie zainwestować własnych kapitał i ponosić stałą opłatę w stosunku do firmy, która jest franczyzodawcą.

Franczyza – dlaczego warto?

Na działalność franczyzową decyduje się wiele osób, dzieje się tak, ponieważ ma ona całkiem sporo zalet.

Korzystać można ze sprawdzonej i rozpoznawalnej marki. Franczyzodawca oferuje sprawdzony pomysł, wiedze i doświadczenie. W większości [przypadków to biznes, który przyniesie zyski, a ryzyko jego prowadzenia jest raczej niewielkie.

Wsparcie franczyzodawcy

Franczyzodawca oferuje pomoc przy prowadzeniu działalności jak i przy jej otwieraniu. Do podstawowych zobowiązań należy szkolenie osoby, która ma prowadzić firmę i pracowników, pomoc przy znalezieniu lokalizacji czy otwieraniu kolejnych punktów.

Jak działa franczyza

Niższe koszty marketingowe

Otwierając biznes przedsiębiorca nie martwi się o koszty reklamowe. Dzięki znajomości firmy w społeczności od razu będzie miał rozpoznawalną markę. Towar należy zamawiać u wskazanego dostawcy, dlatego tutaj również nie ma dowolności.

Nie tylko zalety

Mimo tego, że korzyści jest wiele to jednak franczyza to nie tylko zalety. Przede wszystkim trzeba będzie liczyć się z kosztami jakie będzie trzeba ponosić jeśli na taką działalność się decydujemy. Dodatkowo będzie trzeba przestrzegać określonych rozwiązań jakie stosuje franczyzodawca, w tym zakresie nie będziemy mieli dowolności, by budować swoje spojrzenie na firmę i poszukiwać możliwości jej rozwoju w taki sposób.

Trzeba się liczyć z tym, że sam przedsiębiorca, który jest właścicielem sieci może popełnić jakieś błędy w zarządzaniu sieciom a to dalej będzie odbijało się również na franczyzobiorcy. Dobre imię i warunki działania sieci mogą ulec zmianie z przyczyn, które nie będą od nas zależne, nie o wszystkim będziemy sami decydować.

Rodzaje franczyzy dzielą się na różne podrodzaje, podstawowy podział odnosi się do typów działalności. Mamy franczyzę dystrybucyjną, czyli taką w której franczyzodawca ma wiedzę na temat asortymentu, towarów i sprzedaży. Pod określona marką będzie można ta sprzedaż prowadzić. Franczyza usługowa to taki rodzaj, w której udostępniony jest pomysł w postaci procedur i receptur na wykonywanie usług. Te możliwości uzależnione będą od charakteru prowadzonej działalności i dlatego musimy również takie kwestie brać pod uwagę w danej firmie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz