Kolejna reforma Kodeksu karnego?

Udostępnij

W środę 25 kwiecia 2018 roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister Marcin Warchoł przedstawili przygotowany program reform Sprawiedliwość i bezpieczeństwo. Program ten zawiera realizowane albo planowane zmiany jakie mają mieć miejsce w prawie karnym. Program ma na celu głownie walkę z drobnymi przestępstwami, zaostrzenie kar za najpoważniejsze zbrodnie, walkę z aferzystami gospodarczymi.

Minister chce, by wszystkie sfery patologii dużo skuteczniej można było zwalczać i dać jednocześnie narzędzia dla prokuratury i organów ścigania, które pozwolą na skuteczne działania. To segment przestępczości dokuczliwej, powszechnej, która dotyka często wielu Polaków i powoduje, że mają oni poczucie braku bezpieczeństwa, gdy organy ścigania i sądy lekceważą sobie te sprawy.

Wiceminister Warchoł dodał, że program jest efektem długich prac, analiz i badań funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Zmiany, które zawarte są w programie to między innymi:

Zmiana wprowadzająca możliwość krótkotrwałych kar pozbawienia wolności jako elementu kary przepołowionej. To oznacza, że część wyroku skazany będzie odbywał w więzieniu a reszta będzie w rygorze zawieszenia. Osoby skazane na kare pozbawienia wolności, która nie przekracza półtora roku mogą być przez sąd kierowane do więzienia na 15 dni, miesiąc, do pół roku. Taka opcja ma mieć rolę wychowawczą i przestrogą dla tych wszystkich osób, które incydentalnie weszły w konflikt z prawem.

Nowelizacja kodeksu karnego

Program wprowadza również nową kategorię przestępstw przeciwko mieniu jak kradzież zuchwała. Za wyżej wymienione przestępstwo będzie grozić od sześciu miesięcy do 8 lat więzienia, bez względu na wartość skradzionej rzeczy. Obecnie złodzieje są często karani grzywną, której wysokość będzie niższa od wartości łupu. Wobec tego nie ma wątpliwości, że po prostu opłaca się do złodziejskich działań wracać.

Zmieniać się będzie zasada ujmowania przestępstwa ciągłego. Kara ma sięgnąć nawet do 20 lat więzienia, gdy obecnie jest to 10 lat. Dodatkowo kary nie można w całości zwiesić. Będzie to np. dotyczyć kradzieży wielokrotnych w krótkim odstępie czasu.

Walka z nieuczciwymi pożyczkodawcami

Program proponuje także możliwość wprowadzenia rozwiązań skierowanych przeciwko nieuczciwym pożyczkodawcom. Wiceminister wskazuje, że wprowadzane będą jasne reguły tego co będzie pożyczką lichwiarska. Jeśli taka pożyczkę będzie wchodzić w taka właśnie drodze wtedy będzie to karane. Pożyczki jakie mają być dla Polaków dostępne mają być na cywilizowanych zasadach. Nowe przepisy, których celem jest walka z pożyczkami na wysoki procent definiują które pożyczki mają charakter lichwiarski.

Zmiany mają także obejmować usługi, które będą oferowane w Internecie. Ochrona ma być zdecydowanie mocniejsza niż obecnie, w szczególności ma dotyczyć oszustw internetowych oraz sprzedaży.

Dodatkowo minister zwrócił uwagę również na to, że zostaną również zwiększone kary za najsurowsze przestępstwa. Wprowadzone będą między innymi kary dożywocia bezwzględnego, których do tej pory nie mieliśmy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz