Jak działa ubezpieczenie komunikacyjne?

Udostępnij

Ubezpieczenia komunikacyjne nadal są najbardziej popularnymi polisami. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych zalicza się je do ubezpieczeń majątkowych segment działu II. Nie ma towarzystwa ubezpieczeniowego, które takiej oferty nie ma. Dlatego warto wiedzieć jaki zakres ochrony będzie można sobie zapewnić, kupując takie właśnie ubezpieczenie.

Tak prezentują się najbardziej popularne ubezpieczenie komunikacyjne

1. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

To jedyny rodzaj polisy jaką będzie trzeba obowiązkowo kupić jako właściciel samochodu, najpóźniej w dniu rejestracji. Zakres ubezpieczenia będzie taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, a regulowany jest przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ubezpieczenie komunikacyjne OC gwarantuje, że ubezpieczyciel pokrywać będzie z polisy szkody, jakie innym uczestnikom ruchu będziemy wyrządzać. Ochroną ubezpieczeniową będzie objęte mienie, zdrowie oraz życie osób w wypadku poszkodowanych w wypadku, do którego doszło z naszej winy. OC komunikacyjne to ubezpieczenie, o którym nie będzie można zapominać, ponieważ za brak polisy nakładane są kary finansowe a wysokość będzie uzależniona od rodzaju samochodu oraz okresu bez polisy. Za brak OC najwyższa opłata zawsze naliczana będzie po 14 dniach i jest to 3500 zł dla aut osobowych.

2. AC (autocasco) – ubezpieczenie komunikacyjne od kradzieży i zniszczenia

To rodzaj polisy, który gwarantuje nam finansowe zadośćuczynienie w przypadku uszkodzenia czy utraty samochodu a także jego wyposażenie. To ubezpieczenie dobrowolne, które inaczej niż ubezpieczenie Oc zapewniać będzie odszkodowanie bezpośrednio nam jako właścicielom pojazdu.

Zakres ochrony jaką będą objęte samochody posiadające polisę AC

- zderzenia się pojazdów, zderzenia z osobami, zwierzętami albo przedmiotami na zewnętrz samochodu, uszkodzenia auta przez osoby trzecie, zdarzenia losowe takie jak pożar, wybuch, zatopienia, działania siły przyrody, działanie czynników termicznych albo chemicznych, pochodzące z zewnętrz pojazdu, kradzież samochodu czy części jego wyposażenia.

Ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli uzna, że kradzież samochodu będzie wynikiem niedbalstwa np. pozostawienie kluczyków w stacyjce czy spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Wysokość składki AC ubezpieczyciel nalicza w zależności od tego jak szeroki zakres ochrony zdecydujemy się wybrać. Dodatkowo będzie można także ochronę rozszerzyć o dodatkowe zakresy.

3. Assistance – to nie tylko holowanie

To również kolejne dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które najczęściej oferowane będzie w pakiecie z polisą OC albo AC. Warto się na to zdecydować, ponieważ będzie nam to zapewniać całodobową pomoc w momencie awarii samochodu albo przy stłuczce. Gwarantuje przede wszystkim techniczne wsparcie. Nie będzie trzeba się obawiać o holowanie samochodu do warsztatu, gdy auto nagle odmówi nam posłuszeństwa w środku miasta bądź na trasie. Assistance to także pomoc medyczna a niekiedy nawet prawna, z której korzystać mogą zarówno właściciel auta jak i też pasażerowie ubezpieczonego pojazdu. Dodatkowo świadczone mogą być konkretne usługi:

- organizowanie oraz pokrywanie kosztów przesyłki części zamiennych potrzebnych do napraw, których akurat warsztat nie posiada

- pokrywanie kosztów wynajęcia auta zastępczego na czas naprawy

- dostarczenie paliwa do pojazdu oczywiście bez kosztu paliwa

Niekiedy również w ramach podstawowej oferty ubezpieczenia assistance będzie można oczekiwać, że pomoc będzie świadczona za granicą. Często jednak taki rodzaj ochrony będzie wymagał od nas płacenia dodatkowej składki. Przed wykupieniem warto sprawdzić jakie są ewentualne limity holowania czy dostaniemy pomoc tylko po kolizji czy również w przypadku, gdy pojawi się awaria auta.

Artykuł został zrealizowany przy współpracy redakcji serwisu auto-online.pl za co dziękuję jego właścicielom.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz