Co warto wiedzieć o dotacjach unijnych?

Udostępnij

Dotacje unijne stanowią szansę dla niejednego małego (i większego) biznesu. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą rozwinąć skrzydła, kupując nowy sprzęt, szkoląc pracowników lub zatrudniając specjalistów. Niektórzy zupełnie niesłusznie boją się składania wniosków o dotacje - nie robią tego, ponieważ sądzą, że nie mają szansy ich otrzymać lub że rozliczenie będzie niezwykle skomplikowane. Tymczasem rośnie liczba specjalistów, którzy oferują pomoc przy pozyskiwaniu i rozliczaniu się z pozyskanego wsparcia. Warto skorzystać z ich usług lub wybrać się na szkolenie jeszcze przed złożeniem pierwszego wniosku o dotacje.

Pozyskiwanie dotacji - czy warto?

Aby złożyć wniosek, który będzie miał  szansę zostać zaakceptowany, trzeba się rzetelnie przygotować. Zdobycie wszystkich niezbędnych informacji znacznie zwiększy szanse na sukces. Na czym warto skupić się na tym etapie?

  • Jakie dokumenty trzeba będzie złożyć?
  • Jakie są formalne kryteria?
  • Jakie są merytoryczne kryteria?
  • Czy firma spełnia wymogi określone w projekcie dofinansowań?
  • Jak kształtują się terminy składania wniosków?

Choć brzmi to banalnie, wnioskując o dotacje unijne trzeba zadbać o właściwe zaadresowanie wniosku i wypełnienie wszystkich formalnych wymogów - bez tego merytoryczna czy też kreatywna część projektu w ogóle nie będzie rozpatrywana. Ogłoszenia o naborze wniosków zawierają zwykle wszystkie niezbędne informacje, warto jednak wczytywać się także w regulaminy. To pozwoli uniknąć godzin pracy włożonej w przygotowanie wniosku, który odpadnie w przedbiegach i nie będzie miał szans na pozytywne przejście przez ocenę komisji.

Potrzebujesz fachowej pomocy w uzyskaniu dotacji unijnych ? Odwiedź stronę https://www.a1europe.pl/dotacje-unijne/b_atfh i skontaktuj się ze specjalistami z krakowskiej firmy A1Europe  >>

wniosek o dotacje unijne

O czym pamiętać przygotowując wniosek?

Poza wspomnianymi powyżej podstawami, warto również skupić się na merytorycznej części wniosku o dotacje unijne. Odpowiednia firma,to właśnie taka jak A1 Europe, z pewnością fachowo doradzi także w tej kwestii. Chętnych na dotacje unijne nie brakuje, trzeba więc przykuć uwagę komisji, najlepiej wyjątkowym pomysłem lub... bardzo dopracowanym wnioskiem. Nawet jeśli branża nie jest niecodzienna, a projekt nie powala na kolana swoją kreatywnością, porządnie wypełnione dokumenty zawsze robią odpowiednie, korzystne wrażenie. Pokazują przede wszystkim, że osobie składającej wniosek naprawdę zależy na dotacji i będzie wiedziała, jak ją wykorzystać. Wróżą też brak problemu z rozliczaniem.

Rozliczanie dotacji unijnych

Nieprawidłowe rozliczenie projektu potrafi przysporzyć kłopotów. W skrajnych przypadkach osoby dofinansowane muszą nawet zwrócić dotacje unijne, które otrzymały. Warto więc przynajmniej za pierwszym razem skorzystać z pomocy osób mających doświadczenie w takich rozliczeniach. Udokumentować trzeba wszystko, co zostało wyszczególnione w umowie - przydadzą się faktury, bilety, dokumenty poświadczające wydanie pieniędzy dokładnie na to, co zostało zadeklarowane.

Warto także pamiętać, że dotacje unijne nie są ruchome - firma, którzy zgłosiła dwa wnioski i na oba projekty otrzymała dofinansowanie, nie może przesuwać środków pomiędzy jednym a drugim projektem, Pieniądze zadeklarowane na szkolenia muszą istotnie zostać na nie wydane, podobnie ze środkami na sprzęt elektroniczny - nawet, jeśli plany w trakcie się zmienią.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz